Wraz z postępem technologii komputerowej i rozwojem branży gier wideo. Deweloperzy tworzą coraz bardziej realistyczne przygody w grach w najwyższej jakości. Od początków branży gier wideo do połowy lat 90. gry 2D były normą.
W tamtym czasie nie było nawet możliwości wykorzystania technologii 3D. Kiedy gry 2D pojawiły się po raz pierwszy, wydawały się niesamowite, ale efekty 2D zamieniły się w efekty 3D. W dzisiejszych czasach technologia 3D jest tak rozwinięta, że sceny w niektórych grach wideo są tak realistyczne, jak w filmach. Nie oznacza to, że gry 2D poszły w zapomnienie. Każdy rodzaj gry ma swoją grupę graczy.
Przemysł gier wideo rozrósł się tak bardzo, że twórcy gier wideo każdego dnia uruchamiają gry na różnych platformach i nie ograniczają się już do gier 2D i 3D. Gracze uwielbiają spędzać czas grając w interaktywne gry wideo online, zarówno 2D, jak i 3D.
Różnice między projektowaniem 2D i 3D w grach wideo
Podstawową różnicą między projektowaniem 2D a projektowaniem 3D w grach wideo jest dodatkowy wymiar. Dwuwymiarowa grafika w grach wideo jest płaska (płaska grafika, płaskie postacie, płaskie efekty wizualne, dźwięk itp.), w przeciwieństwie do świata trójwymiarowego, który zawiera obrazy o głębi, czyli wysokość, szerokość i głębie (szerokość) tak jak w rzeczywistości. Ta różnica między 2D i 3D prowadzi różnic w projektowaniu, modelowaniu, w sterowaniu, celu gry, ruchu postaci środowisku i możliwościach.
Na przykład ruch postaci w grach 2D jest liniowy, w różnych kierunkach, ale zazwyczaj postać porusza się tylko do przodu do tyłu w górę lub w dół, bardzo często gracz porusza się w prawo. Wynika to również ze środowiska gry, które jest płaskie. Postacie mają punkt początkowy i punkt końcowy, w którym postać musi osiągnąć cel gry. Będąc medium liniowym, sterowanie postacią jest stosunkowo proste.
Cel gry 2D jest ściśle powiązany z mechanizmami i poleceniami postaci, więc jeśli są proste, cele będą po prostu łatwe do osiągnięcia. Łatwość, z jaką gracze grają w gry 2D, sprawia, że są one popularne, dla początkowych graczy, lub dla „zabicia czasu” lub relaksu. Ponadto deweloperom gier łatwiej jest tworzyć gry 2D niż 3D. Ze względu na niższy poziom złożoności twórcy gier inwestują mniej czasu i pieniędzy w tworzenie gier 2D, a kolejne aktualizacje są łatwiejsze do wykonania.
W grach 3D gracz porusza się po otwartym świecie i ma dużą swobodę ruchów dzięki trójwymiarowej przestrzeni gry. Postać może poruszać się w dowolnym kierunku, więc sterowanie nią jest bardziej skomplikowane niż w grach 2D. Środowisko i grafika gry są lepiej zdefiniowane, z większą ilością szczegółów, wysokości i głębi. Z punktu widzenia celu gracza w grze 3D możliwości są dużo większe niż w grach 2D, w zależności od gatunku gry.
Gra stworzona w technologii 3D czy 2D? Co jest lepsze?
W przeciwieństwie do gier 2D, które działają bezpośrednio w układzie współrzędnych posiadającym tylko wysokość i szerokość, gry 3D mają scenę 3D stworzoną w przestrzeni 3D. Gracz obserwuje stworzony przez projektantów wirtualny świat gry dzięki kamerze, która bardzo często podąża za postacią sterowaną przez gracza. W grach 2D często projektanci tworzą fałszywą głębię, wykorzystując sztuczną paralaksę i przesuwając odpowiednie elementy otoczenia z pewną prędkością. W grach 3D głębia jest prawdziwa i naturalna dzięki perspektywie, która ją przedstawia.
Chociaż gry wideo 2D i 3D mają swoich sympatyków, wielu graczy uważa, że gry 3D są lepsze ze względu na pewne zalety wynikające dzięki wykorzystaniu trójwymiaru. Gry 2D i 3D są bardziej popularne niż kiedykolwiek, odkąd rozwój techniki pomógł w ich dostępności, i możliwością sprzętowym. Zarówno gry wideo 2D, jak i 3D są na swój sposób doskonałe i nie mają sobie równych.
Gry 2D – dlaczego, dla kogo?
Miłośnicy 2D mają uzasadnione powody, dla których lubią grać w gry wideo stworzone w dwóch wymiarach. Na przykład nie stresują się kontrolą postaci, ponieważ sterowanie jest proste. Gry 2D są jak „dotknij i graj” z prostymi instrukcjami gry. Ponadto interfejs gry jest dość prosty, co pozwala graczom zrozumieć, jak grać, zapewniając jednocześnie bezproblemową obsługę. Ponieważ gry 2D są mniej złożone, rozmiar jest mniejszy, co ułatwia ich pobieranie i doskonale nadaje się do urządzeń mobilnych.
Gry 3D – dlaczego, dla kogo?
Przestrzeń w grach 3D, daje graczom prawdziwe uczucia i tworzy emocjonalny związek z grami wideo. Gracz ma możliwość „wcielić” się w postać głównego bohatera i przeżywać z nim przygody, a grafika 3D wysokiej jakości zapewnia graczowi jak najbardziej realistyczne wrażenie. Najbardziej oddani z nich uwielbiają to uczucie zapewniane przez głębię i objętość postaci oraz otoczenia, których nie mogą uzyskać w grach 2D.
Gry 3D stają się coraz bardziej popularne ze względu na rozbudowane poziomy, jakość grafiki i wysokiej jakości animacje postaci i modeli. Te cechy są atrakcyjne w oczach graczy. Jednocześnie uwielbiają wszechstronność, z jaką spotykają się w grach 3D. Mnogość misji, które mogą wykonać, otwartość świata, swoboda poruszania się po świecie oraz różnorodność celów sprawiają, że gry 3D odpowiadają upodobaniom sympatyków tego rodzaju gier
2D czy 3D? Co lepsze dla projektanta?
Ogólnie rzecz biorąc, gry 3D są bardziej złożone dla twórców gier, a wysoka wydajność jest trudniejsza do osiągnięcia. Ponadto odpowiednie części gry są bardziej skomplikowane w tworzeniu i w wdrożeniu w grach 3D. W przeciwieństwie do gier 2D, w których animacja składa się z klatek płaskich obrazów połączonych w ruch, w grach 3D twórcy gier muszą mieć do czynienia z oddzielnymi zasobami animacji, kośćmi, skórkami mięśni itp.
Z drugiej strony, jeśli postacie są bardziej złożone, w grach 3D tworzenie ich ruchu może być łatwiejsze niż w 2D. W grach 2D twórcy gier muszą całkowicie przerysować postać dla każdego ruchu. Taka zadania są czasochłonne, czasami grafik 3D musi stworzyć kilkaset pojedynczych obrazków.
Projektowanie gier wideo 3D wymaga od deweloperów więcej czasu i większych nakładów finansowych. Wynika to z potrzeby większego zespołu twórców gier i artystów oraz dodatkowych narzędzi, których używają przy tworzeniu animacji 3D. Na czele najczęściej używanych narzędzi wykorzystywanych przez twórców gier do tworzenia gier 2D i 3D jest Unreal Engine, Unity, a teraz zyskujące na popularności Godot Engine – prawie 90% wszystkich gier jest tworzonych za pomocą tych narzędzi. Te programy są używane przede wszystkim do wysokiej jakości gier 3D. Są to najbardziej profesjonalne i zaawansowane programy na rynku, dlatego duże studia deweloperskie wykorzystują je do tworzenia tytułów AAA (wysokobudżetowe produkcje).
W Solverto używamy Unreal Engine i Godot Engine do tworzenia niesamowitych gier 2D i 3D, tworzymy również też tworzyć efekty specjalne i wizualne za pomocą Unreal Engine, najlepszego silnika gier wizualnych 3D.
Jeśli chodzi o animację 3D, postacie lub środowiska, nasi utalentowani artyści mogą tworzyć dowolne modele i tchnąć w nie życie. Ponadto Solverto oferuje szeroką gamę usług animacji 2D i 3D dla wszystkich branż.
Zastanawiasz się, jaki rodzaj animacji pasowałby do Twojego projektu? Skontaktuj się z nami i umów się na bezpłatną konsultację z jednym z naszych specjalistów, aby określić swoje potrzeby.