AplikacjeGry

Branża gier wideo przeżywa rozkwit; niektóre z powodów, które doprowadziły do tego niezwykłego wzrostu w ostatnich latach, to postęp technologii w ostatnich latach oraz Internet, który jest teraz dostępny dla wszystkich ludzi na świecie. W 2020 roku branża gier wideo osiągnęła na całym świecie 159,3 miliarda dolarów. 

Jakie są etapy tworzenia gry? 

Proces tworzenia gry jest fascynujący. Chociaż po drodze zawsze pojawiają się różne wyzwania, w końcu cały zespół współpracuje, aby finalny produkt był czymś wspaniałym. Istnieje wiele kroków, które twórcy gier, programiści i artyści muszą wykonać, aby pomyślnie uruchomić grę wideo, ale wyniki są zawsze warte wysiłku i zaangażowania. 

Chociaż proces tworzenia gry jest złożony i czasochłonny, jest zorganizowany w dobrze zdefiniowanych etapach i ramach, które pomagają zespołowi nie gubić się w mnogości zadań i procedur. 

Tworzenie gry wideo opiera się na 6 etapach, które obejmują wszystkie działania od etapu pomysłu do fazy po uruchomieniu: 

 • Planowanie 
 • Preprodukcja 
 • Produkcja 
 • Testowanie 
 • Preuruchomienie 
 • Uruchomienie 
 • Postprodukcja
Etap pierwszy: planowanie 

 


Planowanie to pierwszy etap procesu tworzenia gry, faza, która sprawia, że podstawa projektu jest solidna. Zanim rozpocznie się właściwa praca, konieczne jest opracowanie pomysłu koncepcyjnego. Określa rodzaj gry wideo, czy będzie to gra 2D czy 3D, niektóre z kluczowych funkcji, które musi mieć, postacie, odbiorcy gier wideo, platforma do zbudowania gry i inne szczegóły, które określą kierunek projektu. 

Może na pierwszy rzut oka ten krok wydaje się najprostszy ze wszystkich, ale wymaga dużej dbałości o szczegóły, ponieważ ten plan będzie kręgosłupem całego projektu. Są też ustalone zadania dla każdego pracownika. 

Bardzo często wraz z procesem tworzenia gry, plan ewoluuje. 

Na jakie pytania odpowiadamy na tym etapie produkcji gier wideo? 

Po ustaleniu pomysłu, rodzaju gry, publiczności i postaci zespół planistyczny musi odpowiedzieć na dodatkowe pytania, takie jak: 

Czy mamy technologię potrzebną do stworzenia gry? 

Czy potrzebny jest nowy silnik gry? 

Ilu członków potrzebujemy w zespole, aby ukończyć projekt? 

Czy potrzebujemy zewnętrznych aktorów wokalnych? 

Jaki będzie szacunkowy koszt całego projektu? 

Ile czasu zajmie uruchomienie gry? 

Jakich metod używamy do zarabiania na grach? 

 

Etap drugi: preprodukcja 

Planowanie trwa w fazie preprodukcyjnej. Ten etap skupia się na pisaniu dokumentów projektowych, które szczegółowo opisują grę i mają ogromny wpływ na jej ogólny sukces. Dobrze, że ten etap nie jest pomijany, ponieważ znacznie skraca czas produkcji i upraszcza wszystkie procesy. 

Na tym etapie zespół ustala ekonomię gry, wydarzenia, które będą angażować graczy oraz mechanikę. Przed przejściem do następnego etapu projektanci, programiści, artyści i projektanci poziomów muszą zbudować prototypy gry, aby zademonstrować, że mogą wcielić pomysł w życie. Jeśli ten krok zostanie pominięty, mogą dotrzeć do finału produkcji i zdać sobie sprawę, że pracowali na próżno, ponieważ gry nie można przełożyć na rzeczywistość. 

Kim są profesjonaliści, którzy działają w tej fazie? 

Do ukończenia etapu preprodukcyjnego potrzebny jest kompletny zespół pisarzy, kierowników projektów, inżynierów, artystów, projektantów i programistów. Mogą pojawić się wyzwania, takie jak niedopasowanie grupy docelowej, błędy architektoniczne, a rolą tego profesjonalisty jest ich rozwiązanie. 

Faza trzecia: produkcja 

 


Etap produkcji wymaga najwięcej czasu, zasobów i wysiłku w procesie tworzenia gry wideo. Szczegółowa praca pomaga w kształtowaniu gry, ale duży wysiłek zespołu polega na rozwiązywaniu problemów, które pojawiają się w miarę postępu projektu. 

Na tym etapie projektanci, graficy, programiści, producenci i w zasadzie wszyscy członkowie zespołu muszą ściśle współpracować. Pod koniec etapu produkcyjnego powinni mieć ukończoną wersję Alpha gry, aby przejść do testów i naprawić główne problemy. Wersja przetestowana wewnętrznie będzie nazywać się Beta i zostanie wysłana do testerów w celu wykrycia problemów i błędów. 

Pod koniec fazy produkcyjnej powinna już istnieć stabilna i wolna od błędów wersja gry wideo. 

Jakie czynności wykonuje się podczas produkcji gry? 

Niektóre z działań to: 

 • Programiści  opracowują linie kodu, aby ożywić każdą część gry. 
 • Graficy, animatorzy, dyrektorzy artystyczni modelują i projektują postacie tak, aby wyglądały dokładnie tak, jak w pierwotnym planie. 
 • Dźwięki w grze są tworzone przez projektantów dźwięków – ci, którzy nad tym pracują, muszą zadbać o to, aby dźwięki były jak najbardziej autentyczne i przyciągające. Ponadto lektorzy starają się przekazać właściwe emocje postaci poprzez ton i barwę, której używają. 
 • Projektanci poziomów pracują nad tworzeniem wciągających środowisk i dynamicznych poziomów, które mają na celu zaciekawić graczy. 
 • Liderzy projektów dbają o to, aby każdy dział wykonywał prace na czas, zwłaszcza jeśli wydawcy chcą regularnych aktualizacji od firmy zajmującej się tworzeniem gier. 
 • To tylko niektóre z działań stojących za budowaniem gry wideo, ale jest o wiele więcej zadań do wykonania i wiele innych wyzwań, przed którymi stoi zespół w fazie produkcji. 
Faza czwarta: Testowanie 


Aby gra była  gotowa do premiery, zespół musi dokładnie przetestować grę wideo i obserwować każdą funkcję i mechanikę w grze. Na tym etapie zespół testowy rozważa, czy istnieją obszary lub poziomy z błędami, czy wszystkie elementy są wyświetlane na ekranie, czy postać może przejść przez ścianę, a może utknie, animacja się nie uruchomi lub kolizja nie zadziała. 

Aby wykryć wszystkie możliwe błędy, zespół kontroli jakości korzysta z kilku rodzajów testerów rozgrywki. Na przykład próbują „przełamać” grę, wielokrotnie uderzając w ściany, testując grę na niskim fps lub testując grę, aby sprawdzić, czy jest zbyt nudna, zbyt trudna, czy też nie jest wystarczająco zabawna 

Faza piąta: Preuruchomienie 

Na etapie prepremierowym określisz, jak publiczność zareaguje na funkcjonalną wersję beta gry. Jednak przed premierą zespół marketingowy musi zadbać o to, aby gra dotarła do jak największej liczby osób. 

Na przykład strategia marketingowa może zawierać filmy reklamowe, które zawierają atrakcyjne elementy gry. Solverto może pomóc w tworzeniu interaktywnych reklam wideo, które mogą z powodzeniem generować wyższe współczynniki konwersji i generować przychody z Twojej gry. 

Etap szósty: Uruchomienie 


Na tym etapie wysiłki zespołu koncentrują się na identyfikacji i naprawie błędów. Ponadto zespół tworzący grę skupia się na dopracowaniu ostatnich szczegółów gry, takich jak teksturowanie ubrań postaci, dodawanie cieni w środowisku gry itp. Chociaż wydają się one niewielkie, te zmiany wnoszą jeszcze większą wartość do gry i sprawiają, że to bardziej interesujące. Gdy wszystko się skończy, gra jest gotowa do uruchomienia. 

Etap końcowy: Postprodukcja 

Mimo że gra została wydana, na tym się nie kończy. Gra może zawierać kilka drobnych błędów, ale są one szybko rozwiązywane, ponieważ gracze są otwarci na przesyłanie opinii do deweloperów lub pisanie na forum. Ponadto działania po uruchomieniu obejmują również okresowe aktualizacje oprogramowania. 

Czy chcesz, aby gra działała na światowym poziomie? 

Proces tworzenia gry może być czasami złożony, ale jeśli zdecydujesz się na współpracę z zespołem profesjonalistów pasjonujących się grami wideo, wyniki zawsze będą znakomite. 

Dzięki ponad 10-letniemu doświadczeniu naszego zespołu w branży 3D i przy produkcji aplikacji i gier wideo, Solverto zapewnia pełną produkcję gry lub wsparcie w procesie jej tworzenia. Zaczynając od koncepcji, rozwijamy Twoją grę przez jej wersje alfa i beta, aż do pierwszego wydania i nie tylko! 

Zapraszamy do kontaktu i umówienia się na bezpłatne spotkanie.